Informační systém musí řízení firmy usnadnit. Jak vybrat ten správný?

31 ledna, 2019 By admin

Informační systém musí řízení firmy usnadnit. Jak vybrat ten správný?

Terminologie IT zahrnuje spoustu pojmů, které jsou notoricky známé i v okruhu lidí mimo obor. Jejich skutečný význam však většině uniká, případně mají zkreslenou představu. Platí to i o informačním systému. Pravděpodobně si pod ním představíte komplexní software pro řízení podniku. Ale v čem konkrétně může pomoct právě vám?

Většina lidí vnímá informační systém jako softwarovou aplikaci, ale v praxi zahrnuje také programové vybavení, techniku, uživatele a metody organizace práce. Cílem je sběr, uchování, transfer, aktualizace a další zpracování informací, které mají zásadní vliv na výkon firmy.

Nechme však ostatní aspekty informačního systému stranou a zaměřme se na software, který je jeho základem. Vybrat si správné řešení není snadné a v podstatě nemožné, pokud si v prvé řadě neuvědomíte, co od něj očekáváte.

Funkcionalita informačního systému by měla korespondovat s potřebami uživatele. V praxi může mít podobu účetního softwaru, ale také robustního ERP primárně určeného pro analýzu klíčových ekonomických ukazatelů.

Zároveň je vhodné vybírat s ohledem na budoucí rozšíření. V tomto směru se jako ideální řešení jeví tzv. modulové systémy: základní varianta slouží jako pokročilý účetní program, ale v případě potřeby lze přejít na vyšší verzi a využívat jej i v rámci dalších agend.

Často podceňovaným kritériem je přehlednost uživatelského rozhraní. Dobrý informační systém jde uživatelům vstříc a nekomplikuje jim práci. Je třeba si uvědomit, že ERP musí firemní procesy urychlit a nikoliv házet klacky pod nohy méně technicky méně zdatným uživatelům.

Praktický příklad modulového informačního systému, který je dlouhodobě vyvíjen s ohledem na potřeby živnostníků, menších firem i větších společností najdete na saul.cz.