Vlastní server můžete mít i doma

29 ledna, 2019 By admin

Vlastní server můžete mít i doma

Oproti běžným službám z internetu získáte obrovský prostor za malé peníze. Není ovšem cloud jako cloud. Přestože jde o totéž slovo, může mít dva úplně odlišné významy. „Cloud“, který si dokážete koupit v obchodě a chcete ho jen na sdílení souborů, je něco úplně jiného než byznys řešení, ve kterém mohou fungovat složité aplikace a byznys agenda. Profesionální cloud se vyplatí pro firmy. Ale za pár desítek korun můžete zažít výhody cloudu i doma.

 

Jaké jsou možnosti ukládání dat?

Možnosti jsou dvě – virtuální a fyzická. Využívat totiž můžete řešení od společností, kde si externí úložiště na serveru zaplatíte za určitý poplatek, který se většinou hradí měsíčně, nebo si pořídíte vlastní serverové úložiště.

Začít se kamarádit s domácím cloudem můžete například tak, že využijete HP servery. Ten lze považovat za úvod do světa cloudu, který využijete pohodlně doma. Z dlouhodobého hlediska je levný, jeho cena je jednorázová a začíná cca od 2 000 Kč. Výhodou je, že data máte uložená ve vlastní cloudu, ale zodpovídáte si za ně sami. Správná ochrana dat je většinou největší překážkou ve využívání vlastní serverů.

 

Dlouhodobě ušetříte

Díky vlastnímu serveru máte svá data také pod kontrolou. Jednorázová investice do nového serveru nebo zakoupením přes bazar, kde prodávají repasované servery a do správné ochrany dat je vhodným krokem nejen pro domácnosti ale i firmy. Musíte být zodpovědnější například ve vytváření hesel a účtů.

Kromě toho cloud na doma koupíte relativně za nízkou částku. K dispozici jsou obyčejná řešení až po profesionální servery, které vám poskytnou téměř libovolnou kapacitu úložiště.

Vyšší náklady vzniknou pouze jednou, a to na začátku, pak jsou téměř nulové. Vše závisí na tom, kolik prostoru pro svá data potřebujete. Výhodou jsou i možnosti správy, které dokážete rozdělit. Například, pokud řešení používáte ve firmě, určitý zaměstnanec může vstupovat jen do některých složek.

Výhody vlastního úložiště:

  • Data pod vlastní kontrolou
  • Jednorázová investice
  • Výběr velikosti úložného prostoru

Musíte být zdatnější v IT

Nemělo by se zapomenout ani na dostatečně rychlý internet, práce se tak velmi usnadní. Nic ale není perfektní a to, že se chcete starat o data sami, má i temné stránky. Zejména, pokud nejste zkušený uživatel, můžete mít problém s nastavením serveru.

Právě okamžitá dostupnost těchto dat na internetu je závislá například od pevné IP adresy. Tu často získáte jen za poplatek od vašeho poskytovatele internetu.