Není elektromotor, jako elektromotor. K čemu jednotlivé druhy slouží a jak fungují?

29 června, 2022 By admin

Není elektromotor, jako elektromotor. K čemu jednotlivé druhy slouží a jak fungují?

Elektromotory jsou poměrně jednoduchými, ale přesto důmyslnými zařízeními, bez kterých bychom dokázali jenom velice špatně realizovat celou řadu mechanismů v každodenním životě. Už hned brzy ráno při prvních krůčcích používáme elektromotory pro přípravu nápojů, pokrmů, nebo osobní hygienu.

Nejsou přitom všechny elektromotory stejné. Existuje jich celá řada, přičemž každý z mnoha druhů je specifický tím, že se hodí na konkrétní účely. V rámci dnešního článku vás vezmeme na krátkou prohlídku světem elektromotorů, přičemž vám také představíme jejich zcela nejzákladnější dělení.

Dostupné a levnější kartáčové motory

Takzvané kartáčové motory jsou základní variantou elektromotorů, která se používá už po velice dlouhou dobu. Ve většině ohledů už sice jsou komutátorové DC motory Bühler překonány modernějšími variantami, ale přesto jsou velice oblíbené v závislosti na vysoké dostupnosti a levné pořizovací ceně.

Jedná se o jednosměrné motory, které jsou poháněny za použití cívek a pevných magnetů ve statoru. Postupným předáváním napětí se tvoří síly, které následně motor roztáčejí. Regulace otáček se přitom v těchto motorech řeší zvyšováním a snižováním jejich napětí.

Modernější bezkartáčové motory

V případě bezkartáčových motorů se bavíme o jednodušší konstrukci, ale přesto o mnohem lepších vlastnostech ve všech stěžejních ohledech. EC motory Bühler pracují rovněž na bázi stejnosměrného proudu, ale jsou zde umístěny pevné magnety. Vznikajícím magnetickým polem se tvoří točivý moment a jednoduchý mechanismus je na světě. Specifikací bezkartáčových elektromotorů je kupříkladu fakt, že jsou mnohem efektivnější na vysokých otáčkách. Přitom je jejich konstrukce extrémně jednoduchá, a proto jsou jen zřídkakdy porušeny.

Kde nestačí motor sám o sobě, přichází převody

Všechny motory, ať už mají jakékoliv vlastnosti, jsou tvořeny za předpokladu, že běží neustále ve stabilních podmínkách. Například u větráčku v počítači opravdu nečekáme, že by narazil na větší odpor. Jenže u elektropohonů třeba v elektrokole se nám odpor mění podle terénu. V tom případě přichází na řadu převodové motory Bühler, které umožňují díky soustavě převodů udržet konzistentní výkon.