Nejlevnější počítač na bastlení i práci? Raspberry pi 400!

27 června, 2021 By admin

Nejlevnější počítač na bastlení i práci? Raspberry pi 400!

Když byl v červnu 2019 uveden do prodeje model Raspberry Pi 4, nadšení bastlíři skákali dva metry vysoko. Dostali zařízení s výrazně lepšími parametry oproti předchozí generaci. Svým konceptem se však nijak výrazně nelišila od standardní produkce Raspberry Foundation. Opět šlo o low-cost řešení, které je v základu kvůli úsporným opatřením v prodeji bez pouzdra. A právě proto způsobila další vývojová deska s názvem Raspberry Pi 400 pozdvižení. Je totiž trochu jiná než její starší sourozenci.

Vývojáři z Raspberry Foundation se odhodlali k poněkud nečekanému kroku a vypustili na trh kompletní řešení, které jistě osloví mnohem širší skupinu uživatelů, tedy nejen ty technicky zdatnější. Již na první pohled evokuje dojem plnohodnotného počítače, což posiluje integrovaná klávesnice. Takže jen stačí připojit nezbytné periferie v podobě monitoru, myši a napájení.

Jaké parametry monoblok Raspberry pi 400 nabízí?

Jednodeskové počítače Raspberry se vždy chlubily bezkonkurenčním poměrem výkonu/ceny a výjimkou není ani model Raspberry Pi 400. Seženete ho za částku kolem dvou tisíc korun a skutečně se jedná o nejlevnější počítač na trhu. Kombinace čtyřicetipinového univerzálního komunikačního rozhraní a množství rozšiřovacích modulů dělají z mikropočítače jasnou volbu pro každého, kdo se chce učit novým věcem.

Raspberry Pi 400 však není pouze výukovým nástrojem a věrným přítelem bastlířů – díky dostatečnému výkonu může posloužit i jako svižný kancelářský stroj. S čtyřjádrovým ARMv8/Cortex-A72 čipem od Broadcomu na frekvenci 1,8 GHz a se 4 GB operační paměti mu nedělá problém ani multitasking nebo připojení dvou 4K monitorů. Stejně dobře poslouží jako základ multimediálního centra – a jistě vás napadne spousta dalších možných účelů. Aby ne, „Raspiho“ potenciál je ohromný.

Líbí se vám, nebo dáte přednost klasickým deskám? Ty sežnete například u specializovaného prodejce laskarduino.cz, kde najdete také ESP32 Arduino a široké spektrum modulů a součástek pro všechny platformy.

Zdroj/ foto: cdr.cz.