Jak vybrat domácí tiskárnu

27 listopadu, 2018 By admin

Jak vybrat domácí tiskárnu

Uvažujete o koupi vlastní tiskárny k vašemu počítači? Chcete si v pohodlí domova tisknout dokumenty, a to i barevně? V následujícím článku si shrneme základní poučky pro výběr domácí tiskárny.

Určitě už jste někde zaslechli, že existuje několik typů tiskáren. My se zaměříme na ty nejpoužívanější a to jsou tiskárny inkoustové a laserové. Výběr hodně závisí na tom, jak budeme tiskárnu používat. Inkoustová tiskárna je ideální v případě, že chceme tisknout i barevně a tiskárnu používáme příležitostně, tedy například ne každý den. Laserovou tiskárnu pro domácí použití lze naopak doporučit v případě, že tiskneme velký objem tiskovin, avšak stačí nám černobílý tisk. Laserové tiskárny samozřejmě umí tisknout i barevně, jejich cena je ovšem poněkud vyšší a pro domácí účely je volba takové tiskárny víceméně zbytečná.

Cena náhradních náplní

Je velmi důležité uvědomit si, že samotná tiskárna vyžaduje určitý spotřební materiál, aby plnila svou funkci. Papír k tisku je samozřejmost, my se budeme bavit spíše o použitých tiskových barvách. Barvy jsou zpravidla uloženy v tzv. cartridge (inkoustové tiskárny) či v toneru (laserové tiskárny). A právě zde tkví důležitý poznatek pro výběr tiskárny – jak jsou drahé náhradní cartridge či tonery?

Běžně se totiž může stát, že sice výhodně koupíme levnou tiskárnu, avšak náplně do tiskárny stojí třeba polovinu ceny přístroje, možná i více. Každá tiskárna má samozřejmě přibalené startovací náplně, avšak ty nevydrží zrovna dvakrát dlouho a poté nastává situace, kdy je potřeba náplně dokoupit.

Náhradní náplně lze nakoupit jak originální, tak neoriginální, které mají zpravidla dokonce více náplně za nižší cenu.

Pro názornost uvedu dva příklady, jak lze narazit s cenou náhradní náplně:

Příklad A: Nevýhodná koupě

Zákazník koupil výhodně novou tiskárnu za 999 Kč. Se startovními náplněmi tiskárna tiskla zhruba tři měsíce, poté se ozvala výstraha a potřeba výměny barevných náplní. Zákazník zjistil, že kompletní sada barev, která následně vydrží k tisku opět několik měsíců stojí 900 Kč, tedy téměř tolik, jako nová tiskárna.

Příklad B: Výhodná koupě

Zákazník si vybral novou tiskárnu za 1299 Kč s tím, že si předem na internetu našel cenu náhradních náplní do tiskárny. Přestože nové originální náplně zákazník nalezl na internetu za 400 Kč, rozhodl se šetřit a kompletní náhradní náplně, ovšem neoriginální dokázal koupit za 160 Kč! Díky tomu sice investoval o 300 Kč více do pořízení přístroje, ale ušetří mnoho peněz na samotném tisku.

Důležité parametry a funkce

Při pořízení tiskárny je také vhodné uvažovat, jak budeme tiskárnu používat a hlavně, kdo a kolik uživatelů ji bude používat. Pokud budeme mít tiskárnu pouze pro svou potřebu například vedle stolního počítače, postačí nám klasické připojení přes USB kabel. Pokud ovšem chceme, aby na tiskárně mohlo tisknout více uživatelů z více počítačů, ideální volbou je tiskárna s wifi funkcí a nebo s LAN portem, díky kterému ji připojíme do naší domácí sítě a uděláme z ní síťovou tiskárnu. Ať už se rozhodneme jakkoliv, před koupí se ubezpečme, že tiskárna požadované funkce má.

Mezi další příjemné funkce je skenování a kopírování – těmto tiskárnám se obecně říká multifunkční tiskárny a určitě se hodí. Jejich cena je víceméně podobná jako u obyčejných tiskáren.

Pokud si lehce připlatíme, můžeme získat další funkce, jako je třeba větší zásobník papíru, oboustranný tisk, hromadné skenování dokumentů a další.

U většiny tiskáren bychom před koupí měli najít důležitý údaj – takzvanou výtěžnost tiskárny – tedy kolik stránek dokáže vytisknout za měsíc. Podle toho můžeme posoudit, zda je pro nás vhodná či ne. Tiskárna samozřejmě teoreticky dokáže vytisknout i více, avšak není na to stavěná, může se přehřívat a dříve se opotřebovat a zničit.