Dezinformovanost na Instagramu

29 září, 2019 By Vojtěch Sedláček

Dezinformovanost na Instagramu

Dezinformace fake news jsou jedním z nejrozšířenějších témat na internetu. Mluví se o nich především ve vztahu k Facebooku, Twitteru a YouTube, ovšem do značné míry se tento problém týká i dalších, třeba Instagramu.

Instagram plný dezinformací

Upozorňuje na to web The Atlantic, který zkoumal, jak se dezinformacím na Instagramu daří a výsledky jsou alarmující. Obrázková sociální síť doslova kypí konspiračními teoriemi, virálními dezinformacemi a dalším obsahem, který uživatele mate. Ty jsou navíc propojeny neuvěřitelným algoritmem, který zajišťuje dosah milionu uživatelů.

Již to není jen o obrázcích

Toto zjištění přichází poté co Facebook slíbil, že se bude šířením dezinformací na svých sítích zabývat a to tedy platí i o Instagramu. Vzhledem k současné situaci se zaměřuje především na mýty o očkování.

Na Instagramu však měly tyto snahy za následek jen zablokování několika hashtagů. Pokud člověk vyhledá jiné slovo, velmi snadno najde příspěvky, které informují o škodlivosti vakcín. Instagram není místo, kde by lidé takový obsah očekávali. Síť je stále zafixovaná jako místo pro sdílení momentů ze života, jídla atd. Čím dál tím více lidí a hlavně mladých, jí však volí jako svůj informační kanál a s příchodem takových uživatelů přicházejí i názory na společnosti či politiku.

Instagram má nyní navíc velice vyvinutou strukturu doporučovacích algorytmů. Stačí tedy jedno kliknutí na konspiraci a člověk její okamžitě obklopen. Facebook tak bude muset buďto přitvrdit a to nejen u své domovské sítě, ale také zde na Instagramu.