Chytré záchodové prkénko

Listopad 29, 2019 By Vojtěch Sedláček

Chytré záchodové prkénko

Dokážete si představit, že by záchodové prkénko mohlo fungovat jako diagnostický nástroj? Tento neobvyklý nápad dostali výzkumnící z Rochsterského technologického institutu.

Pod dohledem prkénka

Zatímco pacient na chytrém prkénku sedí, je mu změřen tep a další parametry související s činností srdce. Krom srdeční frekvence kontroluje například průtok krve a její oběhy s cílem detekovat možné městnavé srdeční selhání.

Městnavé srdeční selhání je stav, kdy srdeční sval není schopen správně pumpovat krev. S touto diagnózou je pak spojena celá řada obtíží včetně rychlého tepu. Pacienti si však s ohledem na pozvolný nástup nemoci nemusí všímat příznaků zhoršení a k lékaři obvykle přicházejí až v momentě, kdy je pozdě.

Celá řada problémů

Záchodové prkénko dokáže identifikovat problémy tohoto typu sledováním řady biometrických faktorů, které naznačují zhoršující se stav. Sleduje krevní tlak, hladinu okysličování krve, její množství, tepovou frekvenci i hmotnost pacienta.

Data jsou poté shromažďována a analyzována algoritmem, které detekuje známky zhoršujícího se stavu a pošle údaje k vyhodnocení ošetřujícímu lékaři, který je na jejich základě schopen určit, zda situace vyžaduje hospitalizaci či nikoliv.

Zařízení je již na takové úrovni, že by mělo za nedlouho projít kontrolou amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Pokud se mu podaří získat příslušná oprávnění, budou jej moci pacient získat jako zdravotnický prostředek a nainstalovat si jej doma.