Buďte součástí rozvíjejícího se internetu věcí

18 května, 2021 By admin

Buďte součástí rozvíjejícího se internetu věcí

Internet věcí (neboli IoT) byl v minulosti pouhým sci-fi, ale dnes reálně ovlivňuje naše životy a to tak, že nám je usnadňuje v mnoha oblastech. Jde o agregovanou kolekci síťových zařízení, s výjimkou tradičních počítačů, jako jsou notebooky a servery. Mezi typy síťových připojení patří připojení Wi-Fi, připojení Bluetooth a komunikace na blízkém poli (NFC). IoT zahrnuje inteligentní zařízení, jako jsou ledničky a termostaty, domácí bezpečnostní systémy, webové kamery a tiskárny, nositelné technologie, routery a inteligentní reproduktorová zařízení.

Jak IoT funguje?

Tato zařízení používají internetový protokol (IP), stejný protokol, který identifikuje počítače v síti WWW a umožňuje jim vzájemně komunikovat. Cílem internetu věcí je mít zařízení, která zlepšují efektivitu a přinášejí důležité informace rychleji než systém závislý na lidském zásahu. Termín „internet věcí“ je přičítán Kevinovi Ashtonovi ze společnosti Procter & Gamble, který v roce 1999 použil tuto frázi k popisu role RFID tagů při zvyšování efektivity dodavatelských řetězců.

Výhody internetu věcí

Internet věcí slibuje transformaci široké škály oblastí. Například v medicíně mohou připojená zařízení pomoci zdravotníkům sledovat pacienty uvnitř i vně nemocničního prostředí. Počítače pak mohou data vyhodnotit, aby pomohly odborníkům upravit léčbu a zlepšit výsledky pacientů. Další oblastí, která také prochází transformací, je územní plánování. Když jsou například senzory, které mají IP adresu, umístěny pod rušnou ulicí, mohou úředníci města upozornit řidiče na nadcházející zpoždění nebo nehody. Mezitím jsou inteligentní odpadkové koše schopny upozornit město, když se zaplní, a tak optimalizovat trasy sběru odpadu. IoT pomáhá i v domácnosti, mohou se vám třeba automaticky otevřít garážová vrata, když senzor zjistí, že přijíždíte. Můžete být upozorněni na novou poštu ve schránce, může se sama upravovat teplota v místnosti a mnoho dalšího.

Jak se stát součástí IoT?

Českým specialistou na internet věcí je společnost JABLOTRON CLOUD Services s.r.o., která IoT vytváří a inovuje. Pokud se chcete podílet i vy na budoucnosti této technologie, můžete se stát součástí společnosti, která ji tvoří. Máte rádi výzvy a říká vám něco GraphQL, Docker, TypeScript či mikroservisní architektura? Navštivte webové stránky Jablotron.cloud, kde se dozvíte více informací.